Bank Pekao widzi możliwość rozwoju w ofercie dla obywateli Ukrainy pracujących lub studiujących w Polsce. Do końca tego roku chce otworzyć co najmniej kilkadziesiąt tysięcy nowych rachunków Ukraińców. Od początku lipca bank wprowadza m.in. darmowe przelewy na Ukrainę oraz bankowość mobilną PeoPay po ukraińsku. Bank przygotował też ofertę dla zamożnych Polaków.

O tym pisze Business Insider.

– Na koniec I kw. w Banku Pekao mieliśmy 135 tys. klientów, będących obcokrajowcami. To ok. 28-29 proc. udziałów w rynku. Dokonaliśmy ekspertyzy dotyczącej oczekiwań obcokrajowców. Mając pokaźny portfel klientów już dzisiaj – szacujemy, że jesteśmy bankiem nr 1, który obsługuje tę grupę obywateli. Wielu z obywateli Ukrainy chce pozostać w Polsce. To są ludzie, którzy podejmują pracę i myślą, by w Polsce pozostać, ale ich poziom ubankowienia w polskich bankach to zaledwie 10 proc. – poinformował wiceprezes odpowiadający za bankowość detaliczną Marek Tomczuk.

– Obsługujemy najwięcej obcokrajowców w Polsce. Zmiany w ofercie dla obywateli z Ukrainy są po to, by tę pozycję umocnić. Biorąc pod uwagę 3 mln obywateli z Ukrainy, którzy mają być w Polsce w 2018 roku, chcielibyśmy otworzyć kilkadziesiąt tysięcy nowych ROR-ów do końca roku. Postrzegamy tu niszę. To trend, którego nie można lekceważyć – podkreślił.

“Ogromny potencjał do wzrostu”

Bank poinformował, że blisko co czwarty (22,5 proc.) obywatel Ukrainy korzystający z usług bankowych w Polsce jest klientem Banku Pekao (70 tys.). Wśród studentów odsetek ten jest jeszcze wyższy: co trzeci (30 proc.) student z Ukrainy posiada konto w Pekao (11,4 tys.).

– Nadal jest ogromny potencjał do wzrostu – widać to zarówno w liczbie obywateli Ukrainy – szacujemy, że w 2018 r. będziemy mieli ok. 3 mln obywateli Ukrainy w Polsce, jak i wartości środków, które są przekazywane za granicę. Aż 62 proc. Ukraińców zawozi pieniądze osobiście, 14,3 proc. przekazuje przez zaufane osoby, 15 proc. korzysta ze specjalistycznych firm, a tylko 4,4 proc. przelewa środki z rachunków bankowych. Tu widzimy bardzo dużą rolę banku, aby przekonać obywateli Ukrainy do dokonywania przelewów – powiedział dyrektor zarządzający w pionie bankowości detalicznej Remigiusz Hołdys, podczas konferencji.

Środki przekazane za granicę przez obcokrajowców pracujących w Polsce wyniosły 13 mld zł w 2017 r., z czego 11,7 mld zł przekazali obywatele Ukrainy (ok. 90 proc.).

 

Redakcja blogu / Business Insider

Zdjęcie: pixabay.com/CC0 Public Domain

Advertisements