W Chinach i Indiach wzrosło zainteresowanie możliwością uzyskania wizy łotewskiej. Łotewskie placówki dyplomatyczne nie radzą sobie z rozpatrywaniem tak dużej liczby wniosków.

Jeśli chodzi o Indie, zwiększenie zainteresowania wiąże się ze znacznym wzrostem liczby młodych ludzi, którzy potrzebują chcą dostać się na Łotwę w celu uzyskania wykształcenia wyższego.

Zarejestruj się jako pracodawca i umieść BEZPŁATNIE OGŁOSZENIE na naszym portalu dobrypracownik.pl, i już teraz znajdź pracownika z zagranicy! W tym tygodniu mamy ponad 100 nowych profili pracowników!

Znaczący wzrost zainteresowania nauką na Łotwie w Indiach odnotowano po wizycie premiera Māris Kučinskis w listopadzie ubiegłego roku, kiedy przeprowadził rozmowy na temat współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

Dla porównania, jeśli w 2016 do łotewskiego konsulatu w Indiach wpływało 300 wniosków o wydanie wizy długoterminowej, to w roku 2017 – już 1506. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku wpłynęło prawie 600 wniosków. Ministerstwo Spraw Zagranicznych uważa, że do końca roku liczba osób ubiegających się o wizę łotewską w Indiach będzie nie mniejsza niż 2000 osób.

Z kolei w Chinach Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łotwy odnotowało szybki wzrost liczby wniosków o wydanie wizy turystycznej.

W 2016 roku mieszkańcy Państwa Środka złożyli 2044 wnioski, w 2017 – 2419. Zgodnie z aktualną prognozą, w tym roku liczba osób ubiegających się o wizę osiągnie 3000. Samo rozpatrzenie tych wniosków przyniesie do budżetu Łotwy 180 tysięcy euro.

Natomiast obecnie jest tylko jeden dyplomata zajmujący się sprawami konsularnymi w ambasadzie w Chinach, którego zakres odpowiedzialności obejmuje także sprawy edukacyjne i administracyjne.

 

Redakcja blogu / DELFI.lv

Zdjęcie: pixabay.com/CC0 Public Domain

Advertisements