Rząd szykuje ułatwienia w zatrudnianiu pracowników spoza Unii Europejskiej. Przedstawiciele rządu podczas debaty organizowanej w Warszawie przez Business Centre Club zapowiadali, że cześć z tych ułatwień ma wejść w życie w drugiej połowie roku.

Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński zapewniał, że rząd rozwiąże problemy migrantów i przedsiębiorców, którzy chcą ich zatrudnić. Minister mówi między innymi o pracach nad uznawaniem zagranicznych kwalifikacji oraz uzupełnianiem ich w Polsce. Jerzy Kwieciński mówi też o zapewnieniu pewności pracy na polskim rynku dłużej niż półroczny okres, który wynika, ze zdobywanych zezwoleń.

Zarejestruj się jako pracodawca i umieść BEZPŁATNIE OGŁOSZENIE na naszym portalu dobrypracownik.pl, i już teraz znajdź pracownika z zagranicy! W tym tygodniu mamy ponad 100 nowych profili pracowników!

Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed wyjaśniał, że część ułatwień może wejść w życie w najbliższych tygodniach. Przedstawiciel resortu mówi między innymi o włączeniu do tak zwanych uprzywilejowanych zawodów pracowników budowlanych czy kierowców. To pozwoliłoby na korzystanie z uproszczonych procedur. Stanisław Szwed dodał, że w przypadku lekarzy czy pielęgniarek trzeba poczekać na stanowisko Ministerstwa Zdrowia.

Wiceminister Szwed zastrzegł, że w 2019 roku może ruszyć wspólny system informatyczny między innymi dla Straży Granicznej, urzędów pracy czy urzędów do spraw cudzoziemców. Rządzący liczą, że te zmiany pomogą zatrzymać część zagranicznych pracowników w Polsce.

Z ankiety BCC wynika, że ponad dwie trzecie przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców skarży się na skomplikowane procedury zatrudnienia, ale także długość procedur.

 

Redakcja blogu / Polskie Radio

Zdjęcie: pixabay.com/CC0 Public Domain

Advertisements