Według ekspertów z Instytutu Socjologii Narodowej Akademii Nauk Białorusi, obecnie od 8 do 10 proc. Białorusinów szuka pracy za granicą.

Większość z tych, którzy chcą pracować za granicą (około 75%) to mężczyźni.

Najbardziej aktywna kategoria Białorusinów, poszukujących pracy za granicą, to osoby w wieku 16–29 lat, wśród nich co najmniej 50 proc. respondentów szuka pracy poza Białorusią.

Co ciekawe, tylko 25 proc. absolwentów białoruskich szkół wyższych chce wyjechać za granicę do pracy.

O ile do Rosji bądź innych krajów byłego Związku Radzieckiego przyjeżdżają w większości Białorusini na niewykwalifikowane stanowiska, to do krajów Unii Europejskiej jadą raczej wysoko wykwalifikowani Białorusini.

Zarejestruj się jako pracodawca BEZPŁATNIE na naszym portalu dobrypracownik.pl, i już teraz znajdź pracownika z zagranicy! W listopadzie mamy ponad 2 tys. sprawdzonych profili pracowników!

Tym czasem Białorusini coraz mniej wysyłają przelewów zagranicznych – informuje Narodowy Bank Białorusi. Średnia wartość przelewu z zagranicy w trzecim kwartale 2017 r. wyniosła ponad 305 dolarów, w drugim – ponad 346 dolarów, a w pierwszym – ponad 349,5 dolarów.

Jednocześnie poinformowano, że Białorusini zaczęli przelewać więcej pieniędzy z kraju za granicę. Jeśli w drugim kwartale łączna kwoty transferów za granicę wyniosła prawie 40,5 mln dolarów, to w trzecim – prawie 45,5 mln.

Białoruscy migranci w Rosji średnio zarabiają około 41 tysięcy rubli rosyjskich miesięcznie (około 684 dolarów amerykańskich).

W Polsce średnia płaca w grudniu 2016 roku wynosiła 4635 zł (1276 dolarów).

 

Redakcja blogu

Zdjęcie: pixabay.com/CC0 Public Domain

Advertisements