Pracy za granicą szuka 44 proc. mieszkańców Ukrainy. Takie dane ujawnił szef ukraińskiej grupy socjologicznej „Rejtynh” Ołeksij Antypowycz.

– Aż 44 proc. Ukraińców szuka możliwości pracy za granicą. Wśród młodych ludzi ta liczba jest jeszcze wyższa, 68 proc. Wśród osób w średnim wieku – 52 proc., a wśród najstarszych 20 proc. Też częściej za granicą chciałyby pracować osoby z wyższym wykształceniem – powiedział Antypowycz.

Zarejestruj się jako pracodawca i umieść BEZPŁATNIE OGŁOSZENIE na naszym portalu dobrypracownik.pl, i już teraz znajdź pracownika z zagranicy! W paźdierniku mamy ponad 2,5 tys. sprawdzonych profili pracowników!

UWAGA: Pośredniczymy w kontaktach z zagranicznymi agencjami pracy m.in. na Ukrainie, Białorusi, w Gruzji!

Zauważył, że od września 2016 r. liczba Ukraińców, którzy chcą na stale przeprowadzić się za granice kraju, zwiększyła się o 5%.

– Chęć wyjazdu do pracy za granicą jest podobna we wszystkich regionach Ukrainy. Mężczyźni bardziej niż kobiety chcieliby pracować za granicą – dodał.

Według ukraińskiego socjologa, większość Ukraińców chce pracować za granicą z powodu wyższych płac niż w ojczyźnie – taki powód do emigracji podaje 64 proc. Ukraińców.

–  W dodatku, 34 proc. chce zapewnienia lepszej przyszłości dla dzieci, z kolei 23 proc. jako powód podaje brak godnej pracy na Ukrainie, a 12 proc. pragnie zdobyć lepsze wykształcenie za granicą – powiedział Antypowycz.

Zauważył, że Niemcy, Polska, USA i Kanada – to najbardziej pożądane dla Ukraińców kierunki ze względu na zatrudnienie.

– 37 proc. Ukraińców chciałoby pracować w Niemczech, w Polsce chciałoby pracować 26 proc. respondentów, w USA – 22 proc., w Kanadzie – 21 proc., w Czechach – 16 proc., we Włoszech – 15 proc., w Wielkiej Brytanii – 14 proc., we Francji czy Szwecji – 12 proc., w Izraelu – 11 proc., w Hiszpanii – 9 proc., w Holandii – 7 proc., w Rosji zaś tylko 6 proc. – dodał.

Według badania, mniej niż 5% respondentów chce pracować w innych niż wymienione krajach.

Jednocześnie Niemcy, Stany Zjednoczone, Czechy i Zjednoczone Królestwo jako kraje do pracy najczęściej wybierają mieszkańcy Zachodu Ukrainy, a Rosję – respondenci ze Wschodu.

Praca w Polsce jest wybierana zarówno przez mieszkańców Wschodu, jak i Zachodu Ukrainy.

 

Redakcja blogu

Zdjęcie: pixabay.com/CC0 Public Domain

Advertisements