W pierwszym półroczu 2017 r. wydano trzy razy więcej oświadczeń o zamiarze zatrudnienia obywateli Białorusi niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z danych MRPiPS. Pracodawcy częściej też korzystają z usług Rosjan.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pracodawcy najczęściej składają oświadczenie o zamiarze zatrudnienia obywateli Ukrainy. W pierwszym półroczy wydano już ponad 900 tys. takich decyzji.

Zarejestruj się jako pracodawca BEZPŁATNIE na naszym portalu dobrypracownik.pl, i już teraz znajdź pracownika z zagranicy! We wrześniu mieliśmy ponad 2 tys. sprawdzonych profili pracowników!

Jednak polskie firmy coraz częściej sięgają po obywateli z Białorusi. Od początku roku do czerwca wydano ponad 24 tys. oświadczeń. Tymczasem w całym 2016 r. 23 tys. 400.

Z informacji resortu pracy wynika, że większym zainteresowaniem niż rok temu cieszą się usługi pracowników z Rosji. Do czerwca wydano blisko 2 tys. 700 oświadczeń (w całym 2016 było to 3 tys. 937).

Ukraińcy, ze względu na bliskość kulturową i językową, stanowią dla pracodawców w Polsce, którzy mierzą się z pogłębiającymi się deficytami kadrowymi, podstawowy ratunek. Duże zainteresowanie kadrą zza wschodniej granicy, potęguje konkurencję wśród firm.

Pracodawcy muszą się coraz bardziej starać, aby przyciągnąć osoby z Ukrainy, co skutkuje m.in. oferowaniem atrakcyjniejszych form zatrudnienia.

 

Redakcja blogu

Zdjęcie: pixabay.com/CC0 Public Domain

Advertisements