Ponad połowa firm zakłada zwiększenie zatrudnienia w ciągu roku – wynika za ankiety przeprowadzonej przez polski portal rekrutacyjny Pracuj.pl.

Pracodawcy w Polsce mają coraz większy problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Lekarstwem ma być zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Zakłada to jedna czwarta ankietowanych firm. Podkreśla, że polska gospodarka jest na etapie bardzo dynamicznego rozwoju i potrzebuje nowych rąk do pracy.

Przedsiębiorcom zależy na Ukraińcach, którzy przywiązują dużą wagę do etosu pracy, doceniają jej wartość, szanują ją i pracują z dużym zaangażowaniem.

Zarejestruj się jako pracodawca BEZPŁATNIE na naszym portalu dobrypracownik.pl, i już teraz znajdź pracownika z zagranicy! We wrześniu mieliśmy ponad 2 tys. sprawdzonych profili pracowników!

Z badania wynika, że Ukraińcy przyjmowani są najczęściej na stanowiska produkcyjne jako robotnicy niewykwalifikowani i wykwalifikowani. Pracują fizycznie najczęściej w budownictwie i rolnictwie.

Prognozy dotyczące polskiej gospodarki pokazują jednak, że będzie rosło zapotrzebowanie na pracę intelektualną. W tym zakresie pracownicy z Ukrainy również mają wiele do zaoferowania. Są wśród nich świetni specjaliści od IT czy sprzedaży.

Przeszkodą może być bariera językowa, ale patrząc, jak wielu obywateli Ukrainy studiuje na polskich uczelniach, i ten problem w niedługim czasie zostanie przezwyciężony.

Do Polski z Ukrainy przyjeżdża obecnie więcej mężczyzn niż kobiet. Są to głównie osoby młode. Średnia wieku to 33 lata. Szacuje się, że w Polsce przebywa około miliona obywateli Ukrainy.

 

Redakcja blogu

Zdjęcie: własne

Advertisements